Informacja dla uczestnika badania

 Szanowny Ochotniku !

Aby wziąć udział w badaniu EXPANSE Laboratoria Miejskie – Urban Labs” należy spełnić poniższe kryteria kwalfikacyjne:

  • Być osobą pełnoletnią mieszkającą w Łodzi (18 lat lub więcej)
  • Rozumieć język polski
  • Posiadać smartfon z dostępem do Internetu (Android 5.0 lub wyższy; iOS 11.0 lub wyższy),
  • Potrafić zainstalować i korzystać z aplikacji na smartfony (aplikacja ExpanSeeker),
  • Nie mieć trudności z noszeniem urządzeń elektrycznych o wadze ok.0.5 kg podczas wykonywania codziennych czynności przez dwa tygodnie.

 

Jeśli spełniasz powyższe kryteria zapraszamy do udziału w projekcie naukowym

pt: „Expozom jako narzędzie wspierające zdrowie populacji miejskiej”, którego głównym celem jest poznanie zależności łącznego wpływu czynników środowiskowych na ryzyko wystąpienia chorób kardio-metabolicznych oraz chorób układu oddechowego.  Wiedza ta ma kluczowe znaczenie dla wdrożenia skutecznych programów prewencyjnych i interwencyjnych wspierających zdrowie populacji miejskiej. EXPANSE jest projektem naukowo-badawczym finansowanym z programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji “Horyzont 2020”. W skład konsorcjum realizującego ten projekt, wchodzi kilkanaście jednostek badawczych. Laboratoria Miejskie powstały w 5 miastach (Łódź, Amsterdam, Ateny, Bazylea, Barcelona) i zapewnią dostęp do rzeczywistych informacji dotyczących ekspozycji. Koordynatorem badania realizowanego w Łodzi jest Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera.

Projekt badawczy kierowany jest do wszystkich chętnych pełnoletnich Łodzian.

Ochotnicy są zapraszani do udziału w badaniu za pośrednictwem poczty elektronicznej. Po wyrażeniu zgody elektronicznej na wszystkie aspekty badania (wg protokołu poniżej opisanego), uczestnicy zostaną poproszeni o wypełnienie kwestionariusza kwalifikacji wstępnej.

W przypadku pozytywnej weryfikacji uczestnicy są kierowani do kwestionariusza, w którym należy podać informacje identyfikujące osobę (imię i nazwisko, datę urodzenia, adres, adres e-mail) oraz numer telefonu komórkowego, na którym będzie zainstalowany ExpanSeeker (zwany dalej “Aplikacją”). Na ostatnim etapie procedury online, uczestnicy proszeni będą o wypełnienie kwestionariusza podstawowego, a następnie otrzymają link do pobrania aplikacji. Na podany adres zostanie przesłana przesyłka z urządzeniami pomiarowymi.

Badanie obejmuje przeprowadzenie następujących czynności :

  • Badanie kwestionariuszowe w nowoczesnej formule, poprzez wykonywanie poleceń w aplikacji ExpanSeeker na własnym smarfonie

  • Indywidualny pomiar czynników środowiskowych przeprowadzony za pomocą:

lokalizatora GPS noszonego przez 2 tygodnie,

silikonowej opaski na nadgarstek noszonej przez 2 tygodnie,

samodzielnego pobrania 2 kropli krwi (10 μL) pod koniec dwutygodniowego okresu pomiarowego,

mobilnego czujnika SODAQ oraz stacjonarnego czujnika SODAQ w domu  w celu pomiaru zanieczyszczeń powietrza, przez okres dwóch tygodni (dotyczy części uczestników)

opaski monitorującej aktywność fizyczną (dotyczy części uczestników).

Uczestnicy, którzy podczas trwania projektu przeprowadzą się, będą poproszeni o powtórzenie akcji pomiarowej za pomocą lokalizatora GPS, podejmowania aktywności zgodnie z aplikacją ExpanSeeker oraz samodzielnego pobrania 2 kropli krwi.

 
 

Dodatkowe informacje w zakładce instrukcje obsługi urządzeń.

 

Przewiń na górę
Skip to content